Sarı Neden Gelmedi

Kadri Binbaşı’nın minik oğlu, her sabah okula gitmeden önce komşu evdeki arkadaşını da yanına alır ve Çankaya sırtlarında beklermiş. Çünkü Atatürk’ün her sabah Çankaya Köşkü’nden çıkıp, TBMM’ye yürüyerek gittiğini, o sırada yol kenarına dizilen halkla sohbet ettiğini, onların sorunlarını dinlediğini bilirmiş.
Bizim iki afacan her sabah Atatürk önlerinden geçerken başlarını öne eğerek Paşa’yı selamlarlarmış. Bu nedenledir ki, Atatürk’ü yakından hiç görememişler. Çünkü onlar saygı ile eğdikleri başlarını kaldırdıklarında Atatürk çoktan önlerinden geçip, gitmiş olurmuş.
Bir gün arkadaşı hastalanınca, bizimki Ata’yı selamlamaya tek başına gitmiş. Yine başı öne eğik beklerken, Atatürk’ün sesini duymuş:
“Ne o oğlum? Sarı neden gelmedi bugün?” Paşa’nın “Sarı” dediği, bizimkinin sarı saçlı arkadaşı… Ufaklık, kekeleyerek yanıt vermiş:
“E, şey, o bugün hasta. Yarın huzurunuzda olur Paşam.” Meğer Atatürk oradan her geçişinde miniklerin selamına karşılık verir ama onların başı öne eğik olduğu için bu selamı görmezlermiş!
Kadri Binbaşı’nın oğlu kim miymiş? Altan Erbulak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir