Ellerinde Kuran-ı Kerim, Cennete Girmeye hazırlanıyorlar

Hiç şüphesiz ki Çanakkale Destanı büyük bir kahramanlık hikayesidir. Metrekareye 6000 merminin düşdüğü savaşta Düşman askerine geçit verilmemiştir. Türk Askeri başlarında Mustafa Kemal ile kimsenin izah edemediği bir ruh ile düşmana karşı koymuştur.
Mustafa Kemal Paşa’nın 1917 yılında Ziya Gökalp’in girişimleri ile kurulan Yeni Mecmua dergisinin Çamnakkale özel sayısı (Çanakkale Nsüha-yı Fevkaladesi) için Ruşen Eşref’e verdiği mülakatta Türk Askerinin ruh halini aşağıdaki gibi anlatmıştır:
“Biz kişisel kahramanlık sahneleri ile ilgilenmiyoruz. Yanlız size Bombasırtı olayını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperler arası sekiz metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler, hiç biri kurtulmamacasına tamamen düşüyor. İkincidekiler onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar gıpta edilecek bir ölçü ve tevekküle biliyormusunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor. Hiç bir ufak çekingenlik bile göstermiyor. Sarsılmak yok… Okuma bilenler ellerinde Kuran-ı Kerim cennete girmeye hazırlanıyorlar, bilmeyenler Kelime-i Şehadet getirerek yürüyorlar. Bu, Türk askerinin ruh kuvvetini gösteren, şayan-ı hayret bir misaldir. Emin olmalısınız ki Çanakkle Muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur.

(Kaynak: Vatansever, Serkan Esen, Sayfa: 132-133)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir