Atatürk Hayranı Bir İngiliz Sosyetesi

Toplam tam 400 km uzunluğunda olan Londra metrosundan (Londra-Denizli arası 3500 km) çıktıktan sonra eve gitmek için otobüse bindim. Bir sonraki durakda çok iyi giyimli, çok iyi İngilizce konuşan, tereyağından kıl çeker gibi kelimelerin üzerine tam basarak telaffuz eden, her haliyle İngiliz sosyetesine mensup bir hanım selam vererek yanıma oturdu. Hal hatır sorduktan sonra nereli olduğumu sordu. Ben de, ‘Hani dünyanın en uzun savaşlarından biri olan ve emperyalist ülkelerin tek bir devleti yok etmek amacıyla aralıksız ve amansızca saldırdığı, adına da ‘The war of Gallipoly’ -Çanakkale Savaşı denen bir toprak parçasının yer aldığı ülkedenim’ dedim.

Sözümü bitirir bitirmez bana doğru dönerek yüzüme hayranlıkla baktı ve ‘Evet, çok iyi biliyorum benim dedem de orada şehit oldu orada yatıyor. Her sene mezarını ziyaret eder çiçek koyarım. En az 500.000 Britanya’lı,Yeni Zelanda’lı, Avustralya’lı, Fransız ve diğer müttefiklerin hayatını bir hiç uğruna verdiği sonu hüsranla biten bir savaş’ dedi, heyecanla. ‘Peki yenseydiniz sonu yine hüsranla biter miydi acaba’ dedim.

‘Beyfendi’ dedi ve devamla, ” Bizim oralarda ne işimiz vardı halâ merak ediyorum. Zaten ön cephede savaşanlar gerçek İngiliz’ler değildi ki. Orada bizim kölemiz olan insanlar savaştı. ANZAK’lar ve diğerleri bundan dolayı halâ bizi affetmiyorlar! Ama TÜRK’ler canları pahasına çok cesurca savaşıp vatanlarını korudular. Bu müthiş savaş ayrıca, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük liderini çıkardı. O MUSTAFA KEMÂL ATATÜRK’tü. Biz böyle karizmatik bir lidere sahip değildik! Olsaydık, zaten savaşmazdık. O’nun bu dünyaya bırakmış olduğu en büyük slogan, YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ ilkesiydi. O büyük Türk lideri dünyada çok büyük çığır açtı. Emperyalizmi kökünden kazıdı. Üzerinde güneş batmayan koskoca Britanya İmparatorluğu bitti. Köle milletler gözlerini açtı devlet haline geldiler.

Hindistan,Tunus, Cezayir, Fas ve daha bir çok milletler O’nun sayesinde özgürlüklerine kavuştular.

O EŞİ BULUNMAYAN BİR LİDER VE DEVLET ADAMIDIR. HER ÜLKEYE HEYKELİ DİKİLESİ BİR İNSAN O! BENİM EVİMDE BİLE O’ NUN HEM ASKERİ HEM DE SİVİL BİR RESMİ DUVARDA ASILIDIR. BEN O’ NA HAYRANIM VE ÖLÜNCEYE KADAR DA HAYRAN KALACAĞIM. O TANRI’ NIN YALNIZ TÜRK MİLLETİNE DEĞİL, DÜNYAYA BİR HEDİYESİDİR. HİÇ ŞÜPHEM YOKTUR Kİ, O’ NUN KARŞISINDA DURANLAR SAMAN ALEVİ GİBİ ERİYİP GİDECEKLERDİR. ÇÜNKÜ O, TANRI NIN BİR SÖZÜ VE BUYRUĞUYDU. DÜNYADA HERŞEY DEĞİŞİR AMA, TANRI’ NIN BUYRUĞU DEVAM EDER. BEN ŞİMDİYE KADAR BU DÜNYADA BİR ÇOK CEPHEDE SAVAŞIP YIKINTILARDAN, ENKAZLARDAN FAKİR BIR MİLLETİ AYAĞA KALDIRIP ÖZGÜR BİR DEVLET KURAN LİDERE DAHA RASLAMADIM.”

Dedi ve bir sonraki durakda ineceğini söyleyerek özür diledi. Kendisine bu çoook güzel düşünceleri için defalarca teşekkür edip, ‘Çok değerli bayan, ben aynı zamanda Çanakkale rehberiyim, telefon numaramı alınız ve ziyarete geldiğinizde bir de Çanakkale’yi benden dinleyiniz.’ Dedim.

Otobüsden bir kuğu gibi süzülerek indi. Ben ise, yağmur altında kalmış bir Mısır mumyası gibi sessiz ve halsizdim. İki damla gözyaşı şakaklarıma doğru süzülerek indi. Kendimi tutamadım. Bu büyük insanın ve güzel vatanımın sevgisi çocukluğumdan beri taa iliklerime kadar işlemişti! Şimdi de gözlerimden bir pınar sızıntısı gibi akıyor, akıyordu. Nice sonra ancak kendime gelebildim.

ASLINDA BENİ AĞLATAN BU MUHTEŞEM KADIN DEĞİLDİ. O GÜZEL İNSANI BİZİM TATLI SU PRENSLERİNİN HALÂ ANLAMAMIŞ OLMASIYDI…

MEHMET ÇEVİK
24 ARALIK 2015
LONDRA HATIRALARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir