1915’de Mezun Veremeyen Okullar

Onlar da binlercesi gibi, tarihe “meçhul çocuk askerler” olarak geçti. Çanakkale Destanı’nı yaratan küçük mehmetçiklerden söz ediyoruz. 1915 yılında, lise son sınıfta okuyan öğrenciler savaşmak için gözünü kırpmadan cepheye gitti. Ve çoğu da geri dönmedi. Savaşın yaşandığı 1915 yılında 3 Lise hiç mezun veremedi.

901 Ömer Seyfettin, 54 Agop Elmasyan. Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden yüzlerce çoçuk mehmetçikten sadece birkaçı. Onlar isimleri bilinenler.

Bir de adı bilinmeyenler var. Adı dahi bilinmeyen yüzerce çoçuk asker yatıyor Çanakkale siperlerinde. Onlar tarihe “meçhul çoçuk askerler” olarak yazıldı.

Savaşın başladığı yıl Türkiye genelindeki liselerin son sınıfında okuyan ve eli silah tutan çoçuk askerler cepheye götürülecekti. Gözlerini kırpmadan çıktıklar yola, arkalarına bakmadan da gittiler Çanakkale’ye. Ve vurulup düştüler siperlere.

1915 yılında Türkiye’de 5 Lise, bazı tarihçiler göre ise 3 lise yani Galatasaray, Konya ve İzmir Lisesi hiç mezun vermedi, daha doğrusu veremedi. Çünkü, mezun olacak öğrencileri Vatan için savaşmaya gitti ve bir daha dönmedi.

(Kaynak:https://www.ulusal.com.tr/haber/amp/53518

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir