10 Yaşındaki Amerikalı Çocuğun Atatürk’e mektubu

Henüz 28 Ekim 1923 tarihinde, yani Cumhuriyet ilan edilmeden sadece bir gün önce Amerika’da yaşayan 10 yaşındaki Curtis LaFrance isimli bir çocuk Atatürk’e mektup yazmıştı. Okuduğu yazılardan Atatürk’e büyük bir hayranlık beslemiş olan LaFrance kendisine ait bir Türkiye defteri edinmiş ve Atatürk hakkındaki her şeyi burada saklamıştı. Ulu önderimizin bu yaşı küçük ama kalbi büyük hayranının mektubu ise şöyleydi:

Gazi Mustafa Kemal Paşa Angora-Türkiye
Sayın Efendim,
Ben 10 yaşında, Amerikalı bir çocuğum. Türkiye ve yeni hükümetine büyük ilgi duyuyorum. Siz ve Bayan Kemal hakkında bir röportaj okudum. Türkiye hakkında bir defterim var ve şimdiden siz ve Bayan Kemal hakkında birçok yazı ve resim topladım. Lütfen bir Amerikalı çocuğa bir küçük not ve bir imzalı fotoğrafınızı gönderin. Birgün, Türkiye’yi görebileceğimi umut ediyorum. Saygılarımla,
Curtis LaFrance’

Mustafa Kemal kendisine 9000 km uzaklıktan ve bir çocuktan gelen bu mektuba duyarsız kalmamış ve LaFrance tarafından daha sonra hediye edildiği Anıtkabir müzesinde sergilenen cevap mektubunda şunları yazmıştır:

Türkiye Cumhuriyeti Riyaseti – Hususi
Ankara, 27.11.1339 (1923)
Mister Kurtis LaFrans’a
Mektubunuzu aldım. Türk vatanı hakkındaki alâka ve temenniyatınıza (iyi düşüncelerinize) teşekkür ederim. Arzunuz vechiyle (arzu ettiğiniz şekilde) bir aded fotoğrafımı leffen (ilişikte) gönderiyorum. Amerika’nın zeki ve çalışkan çocuklarına yegâne tavsiyem, Türkler hakkında her işittiklerine hakikat nazarıyla (gerçekmiş gibi) bakmayıp kanaatlerini mutlaka ilm; ve esaslı tedkikata (araştırmalara) isnad ettirmeye (dayandırmaya) bilhassa atf-ı ehemmiyet eylemeleridir (önem vermeleridir) . Hayatta nail-i muvaffakiyet ve saadet olmanızı (başarılı ve mutlu olmanızı) temenni eylerim.
Türkiye Reisicümhuru Gazi Mustafa Kemal’

LaFrance 1938 yılında 25 yaşındayken Atatürk’ün ölüm haberini aldığında ise  “Niye ağladığımı kimse anlamadı” diyerek duygularını dile getirmiştir.

Aynı Curtis LaFrance iş hayatına atıldıktan sonra Polatlı Belediyesi’ne itfaiye aracı satmış ve ne büyük tesadüftür ki; Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan  10 Kasım 1912’de 99 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir